Малките ни пациенти са обгрижвани с много внимание и търпение.
Обикновено първите млечни зъби пробиват около четвъртия месец на бебето. С помощта на марля и вода родителите трябва нежно да почистват зъбите и венците на бебето след хранене. Това следва да се прави всяка вечер, с цел да се минимизира количеството на бактерии в устата. Ако бебето се храни с шише, то не трябва да се оставя да заспива с шише, пълно с мляко, сок или хранителна формула. Препоръчва се, ако детето не може да заспи без шишето за хранене, то да бъде пълно с вода.
Когато детето поотрасне и вече са налице повече млечни зъби, родителите трябва да помагат при четкането, докато придобие нужната сръчност, за да се справя само.
В ранните ученически години настъпва бурен растеж на постоянни зъби и отпадане на млечните. Това е периодът, в който децата трябва да бъдат подтиквани от родителите си самостоятелно да почистват зъбите си и да бъдат независими в грижите за оралната си хигиена. Появилите се кариеси трябва да бъдат лекувани своевременно, а не да се изчаква, докато те засегнат и инфектират пулпата.
Статистиката сочи, че децата на възраст от 7 до 11 години много по-често фрактурират зъби при инциденти, свързани със спорт или игра. Възможно е зъбите да се разклатят при удар, да се отчупи парченце или счупването да е по-сериозно и да засегне зъба заедно с венеца около него.
Препоръчително е тези, които спортуват, да носят гумен протектор на зъбите по време на спортните занимания. Голям е процентът на силно фрактурирани централни горни резци, които е необходимо да бъдат девитализирани (умъртвени), когато пулпата е засегната.
Вашият зъболекар може да изработи протектори по отпечатък или да бъдат закупени от спортните магазини. Тези, които се продават готови, са придружени от инструкция как да се подготвят така, че да отговарят на захапката на детето.
В случай че дълго време след падането на млечния зъб постоянният не пробива, се налага да се направи рентгенова снимка. На снимката може да се види дали постоянните зъби липсват или са наклонени в костта и се движат в друга посока. Доста чести са случаите на хиподонтия (липса на постоянни зъби). Латералните резци на горна челюст са зъбите, които най-често липсват.
Консултацията с ортодонт и хирург се налага в случаите, когато зъби, които не са в правилна позиция в челюстта, не могат да се придвижат самостоятелно до свободното място, предвидено за техния пробив.
Юношеската възраст е малко по-особен период по отношение на оралната хигиена. Младежите започват да се интересуват от това как изглеждат и осъзнават нуждата да имат правилно подредени зъби и красива усмивка. Някои от младежите носят ортодонтски шини по свое собствено желания, а други ги ненавиждат и се примиряват с решението на родителите си, които единствено искат да помогнат на детето си.
Много често тийнейджъри и предимно млади дами желаят професионално избелване на зъби, но то не е подходящо за тях. Препоръчва се леко домашно избелване с много нисък процент на избелващ агент и подобряване на оралната хигиена.
Основните причини за лош дъх от детската уста са пет:
Понякога устата не е причина за лошия дъх.
За да стане по-приятно почистването на зъбите при най-малките деца, се предлагат четки за зъби с атрактивни цветове, а дръжките са с форми на любими детски герои. Някои четки имат таймер и дори звучи песничка, докато детето мие зъбите си.
Идеалната четка за малчуганите е с малка миеща част, мек косъм и голяма дръжка, за да може детето да я държи стабилно. Количеството детска паста трябва да бъде колкото грахово зърно.
Препоръчително е родителите внимателно да почистват венците и зъбите на детето сутрин и вечер и да го обучават, а по-късно да наблюдават как се справя с почистването.