Oптималното решение при липса на зъб
Съвременната дентална медицина предлага най-добрата алтернатива на загубените естествени зъби – това са денталните импланти. Чрез възстановяването на липсващите зъби може да се постигне подобряване на качеството на живот.
Преди започването на имплантологично лечение трябва да се направи преглед и 3D компютърна томография. Трябва да се почистят плаката и зъбният камък и да се овладее инфекцията, ако има възпаление на венците. Вземат се отпечатъци и на гипсовите модели, които се отливат, анализира се оклузията и се правят водачи, които показват къде ще се позиционират имплантите и под какъв ъгъл.
На 3D компютърната томография се вижда наличната кост, нейната височина и дебелина. Може да се прецени дали има възможност веднага да се пристъпи към лечение, или се налага костна аугментация или мекотъканна присадка. 3D образът ни показва разположението на важни анатомични структури в близост до мястото на имплантиране. Такива са долночелюстният нерв и артерия, максиларният синус и др.
Добър зъболекар би поставил качествени зъбни имланти единствено ако костта на челюстта е достатъчно широка и има дължина, за да приеме титаниеви зъбни импланти.
В нашата дентална клиника в Лозенец извършваме лечение със зъбни импланти на водещите световни производители на зъбни импланти.
Всеки добър стоматолог би предпочел да работи с качествени импланти, за които в годините има клинични проучвания и доказани положителни клинични резултати при лечение с импланти.
Ако изваденият зъб има гранулом, инфекция на корена или гной от венеца, е по-добре да се изчака и тогава да се постави зъбният имплант.
Постоянна корона върху зъбен имплант обикновено се поставя след няколко месеца, ако имплантът е в естетичната зона на предните зъби се поставя временна корона, която по-късно се заменя с постоянна корона.
В нашата стоматологична клиника поставянето на зъбни имплантати е напълно безболезнено.
Клиничен случай – пациентът е дама на 56 години с оплакване, че не може да се храни добре, венецът около зъба, който се клати, често се подувал и образувал гнойна колекция. Заради инфекцията, костта около този зъб е загубена и се наложи да бъде изваден.
Нa мястото на извадения зъб, възстановихме костта с костно вещество, покрита с мембрана.
Въз основа на направената компютърна томография, избрахме позицията на имплантите, като внимавахме за разположението на мандибуларния нерв и артерия, движещи се по очертания на снимката по-долу канал в челюстта.
Най-честата пречка за поставянето на имплант е липсата на достатъчно кост. В този случай се извършва процедура за костна аугментация с костозаместващи вещества, за да се увеличи обемът на костта в челюстта. Много често при горната челюст в областта на премоларите и моларите дебелината на костта не е достатъчна, защото там се намират максиларните синуси. Тогава се извършва хирургичната процедура „синус лифтинг“, при която мембраната на синуса се повдига и пространството под нея се запълва с костно вещество, за да се осигури достатъчна височина на костта за поставянето на импланти.
При поставянето на импланти в областта на фронталните зъби или така наречената естетична зона, често се налага прилагането на техники за костна и мекотъканна регенерация. Костта във фронталната област е по-тънка и бързата й резорбция след изваждане на преден зъб не винаги позволяват поставянето на имплант без предварителна подготовка на зоната на имплантиране.
Борим се да спасим всеки естествен зъб, но понякога напреднал инфекциозен процес, довел до костна загуба около корените на зъба, налага неговото изваждане. Костта не е достатъчна за поставянето на имплант и случаят изглежда безнадежден, но не всичко е загубено.