Кореново лечение с предвидими резултати, които проследяваме във времето.
Спасяваме зъбите, за да запазите естествената си усмивка.
Кореновото лечение е необходимо в случаите, когато зъбната пулпа е инфектирана в резултат на кариес, травма или фрактура на зъба. При кореновото лечение пулпата се отстранява, кореновите канали внимателно се почистват механично и се дезинфекцират с бактерицидни агенти.
От съществена важност за успеха на лечението е да бъдат лекувани всички налични канали в проблемния зъб. Те трябва да бъдат запълнени докрай с плътен и хомогенен пълнеж от биопоносими гутаперка и каналопълнежни пасти. Дължината на кореновия канал се измерва с апекс-локатор. За да сме сигурни дали апекс-локаторът е измерил прецизно каналите, ние правим контролна дигитална рентгенова снимка с канални инструменти в зъба и отново сверяваме измерената дължина с тази, отчетена от апекс-локатора. Особено важно е да се определи точната дължина, до която могат да бъдат обработвани и запълвани каналите, без да се допускат усложнения и засягане на важни анатомични структури, като максиларния синус или долночелюстния нерв.
Тъй като всеки от нас лекува това, което вижда, добрата видимост е изключително важна при кореновото лечение. С помощта на немски дентален микроскоп ние виждаме всички допълнителни микроскопични канали с увеличение многократно по-голямо от това на невъоръженото човешко око.
В нашата практика 60% от кореновите лечения се осъществяват на вече лекувани ендодонтски зъби. Най-често срещаме случаи, при които не всички канали са лекувани или ако са лекувани, не са запълнени докрай и зъбите са инфектирани отново. Доста от тези зъби са облечени в скъпи протезни конструкции (коронки или мостове), които биват загубени поради некоректно проведено лечение. При хронични инфекции, които остават нелекувани продължително време, деструкцията на костта и меките тъкани е толкова голяма, че зъбът трудно може да бъде спасен.
Пулпитът е възпалително заболяване, засягащо зъбната пулпа – сърцевината на зъба, изградена от кръвоносни съдове и нерви. Състоянието се характеризира със силни болки, често провокирани от термично и химично дразнене – топло, студено, сладко. В началните стадии болката се повлиява от аналгетици за кратко, но в по-напреднал етап е нетърпима и нарушава нормалния ритъм на живот.
Пулпитът е състояние, което непременно налага дентална намеса. Причинява се най-често в следствие на нелекуван кариес. Бактериите от кариеса достигат до пулпата и я инфектират. Тя реагира с възпаление, което е съпроводено с болка.
Съвременните методи на лечение на пулпита са напълно безболезнени. Лечението може да се завърши в едно или няколко посещения. В зависимост от това колко напреднал е процесът, пулпитът може да бъде обратим или необратим.
Лечението на обратимия пулпит включва поставяне на анестезия, изолация на зъба с кофердам, почистване на кариозната маса, апликация на калциев препарат или МТА при необходимост и завършване на зъба с пломба. При такъв тип лечение на обратим пулпит е необходимо проследяване на случая във времето, което се прави по време на регулярните профилактични прегледи при денталния лекар.
Необратимият пулпит налага по-различно лечение, т.нар. ендодонтско лечение. При него след поставяне на анестезия, изолация с кофердам и почистване на кариозната маса се отстранява възпалената пулпна тъкан. Извършва се механична обработка на кореновите канали и промивки с предназначени за целта разтвори. След като кореновите канали на зъба за обработени и почистени, те се запълват по определена техника. За запълването на каналите се използват каналопълнежни сийлъри и гутаперка. Целостта на зъба се възстановява с пломба. Ако липсва голяма част от зъбната тъкан, често се налага поставяне на щифт в кореновия канал и последващо изработване на коронка.
Многобройни случаи, проследени във времето
Периодонтитът може да бъде причинен от травма, некроза на пулпата или инфекция от кариозен процес. Най-честата причина за периодонтит е кариес. Болестотворните микроорганизми, техните токсични биопродукти водят да възпаление на пулпата или пулпит. Неглижирането на пулпита и неговото нелекуване водят до усложнения, инфекцията достига до околозъбните тъкани през кореновите канали и причинява деструкция на костта и меките тъкани, а понякога и резорбция на корена на зъба. Периодонтитът бива остър и хроничен.
На рентгеновите снимки ясно се вижда разликата в състоянието преди да бъде проведено лечение на кореновите канали и пет месеца след това. Пациентът беше загубил част от костта около корена на зъба. Лечението се проведе в рамките на три посещения. При първите две беше поставен медикамент в кореновия канал, а при третото посещение последва окончателното му запълване. Костта около корена се възстанови за пет месеца и зъбът беше запазен.
Болката е спонтанна и може да продължи до няколко часа, усилва се нощем. При острия гноен периодонтит болката е пулсираща, пациентът усеща зъба си по-висок от останалите. Особено болезнен е зъбът при дъвчене и докосване. Обикновено пациентът може да посочи точно кой е болният зъб. Понякога се наблюдава повишаване на телесната температура до 38 градуса. Болката става по-интензивна, когато започва образуването на гной от серозната инфекциозна течност. По своя ход гнойта унищожава костта и води до усложнения, като формирането на абсцеси и флегмони, подуване на подчелюстните и шийните лимфни възли.
Той е следствие от острия периодонтит. Гнойната колекция намира път за отдрениране и често се образуват фистули, по хода на които гнойта изтича навън от мястото на колекцията. Пациентите нямат особени оплаквания и нерядко се открива при профилактичен преглед и направена рентгенова снимка. Болката е тъпа и се проявява при почукване или дъвчене. Възможните усложнения при хроничен периодонтит са формирането на грануломи, кисти, фистули. При определени неблагоприятни за организма обстоятелства – отслабване на имунитета или прекарани инфекциозни заболявания, хроничният периодонтит може да се активизира и да са налице симптомите, които са типични за острия периодонтит.
По време на лечението са необходими 2 или 3 посещения, в които се поставя медикамент в зъба. Трябва да се отдели достатъчно време за промивка на зъба със съответния бактерициден агент, за да се минимизира наличието на болестотворните микроорганизми. Преди окончателното запълване на каналите те трябва да бъдат добре подсушени, без неприятна миризма и без наличие на ексудат.
напълно безболезнени манипулации
Възможно е някои зъби да имат повече от обичайния брой коренови канали. Обикновено входовете на тези канали са микроскопични и трудно видими без увеличителни оптични уреди. Ако допълнителните канали останат нелекувани, болестотворните микроорганизми в тях предизвикват ре-инфекция на зъба. Денталният микроскоп е безценен помощник и особено необходим в случаите на релечение и когато от кореновите канали трябва да се отстранят фрактурирани канални инструменти.
Ето кога се налага повторно лечение на коренови канали:
Вашият зъболекар трябва да е сигурен в прецизното лечение на кореновите канали, тъй като голяма част от ендодонтски лекуваните зъби носят скъпи протетични конструкции (мостове, коронки).
Всеки зъб може да бъде девитализиран, без пациентът да изпита абсолютно никаква болка и без употребата на токсичен арсен. Въпреки новите съвременни методи на лечение, обаче, арсенът все още масово се използва в денталната медицина в България. Той се прилага главно за умъртвяване на зъбния нерв при временни и постоянни зъби.
В много престижни източници се посочени случаи от клиничната практика с нежелани последствия от прилагането на арсен за девитализия на нерва.
Най-добрите материали и специализирано оборудване за повече сигурност