Дигитален дизайн на усмивката: Защото красивата усмивка подобрява самочувствието.
Редица психолози са доказали емоционалната и социална важност на здравата усмивка. Усмивката създава първото впечатление, което е най-важно и се помни най-дълго. Красивата усмивка привлича вниманието на околните. Благодарение на естетичната стоматология можете да се сдобиете с усмивката, за която винаги сте мечтали.
Порцелановите корони отговарят на високоестетичните изисквания на пациента. Използват се в случаите, когато зъбите са с по-големи дефекти, щифтови изграждания и тъмни оцветявания. Качествата на порцелана позволяват максимално пресъздаване на естествените зъбни структури и затова тези корони са подходящи и за фронталните зъби.
Фасетите са тънки люспички порцелан, които възвръщат естествения вид на вашата усмивка. Те представляват много добро естетично решение и притежават качества близки до характеристиките на натуралния емайл. Използват се, за да коригират леки отклонения в позицията на зъбите или потъмняване на зъба след кореново лечение.
Фасети се използват и за да затворят разстояние между зъбите или да възстановят формата/размерите на зъбите. Поставянето им изисква съвсем минимално изпиляване на зъбния емайл на предната страна на зъбите.
Обикновено при първото посещение се взема отпечатък от челюстите и се прави анализ на оклузията. Изготвят се временни фасети, които пациентът тества и преценява дали това е крайният резултат, който търси. След одобрението от страна на пациента финалните фасети се циментират окончателно. Фасетите са резистентни на агресивни оцветители, каквито са червеното вино, кафето и никотина, и при добра орална хигиена запазват първоначалния си цвят.
Бондингът е процедура по коригиране на дефекти, фрактури или разстояние между зъбите. Обикновено лечението се извършва в рамките на едно посещение, с минимално изпиляване от повърхността на емайла на зъба и с помощта на фотополимер.
Този вариант на лечение е по-евтин в сравнение с лечението с фасети или изцяло керамични корони.
След детайлно фотозаснемане на лицето, зъбите и усмивката на пациента с помощта на компютърна програма според възрастта, пола и формата на лицето се пресъздава усмивката, която пациентът може да види преди започването на лечението.
Постигането на идеалната усмивка е комплексна задача, по която работят както зъболекарят, така и денталният техник, пародонтолог, имплантолог и ортодонт, ако е необходимо.
Познаването на определени естетични закономерности и пропорции ни помага да постигнем вида на зъбите, който ви кара да се усмихвате уверено.
Денталните зъботехници подготвят восъчен модел на промените, които предстоят. Моделът се изпробва в устата, без да бъдат изпилявани естествените зъби. При тази проба се проверява дали моделът е естетически и функционално издържан. По този начин още преди началото на лечението пациентът свиква с новите пропорции, форма на зъбите и височина на оклузията и участва активно в създаването на своята нова усмивка, като споделя кои детайли в конструкцията го притесняват и имат нужда от корекции. Ако са необходими промени по модела, те могат да се направят, без това да наруши естествените зъби.
Когато финалният резултат може да се визуализира още преди лечението да е започнало, пациентът се чувства спокоен и знае какво ще получи накрая.
Керамичните инлеи най-често се използват при по-големи фрактури на зъбната коронка и главно за възстановяване на задни зъби (молари и премолари).
Керамичните инлеи са с много висока устойчивост на износване и дългосрочен естетичен ефект. Не предполагат образуването на вторични кариеси, ако инлеят е поставен правилно и пасва добре на кавитета. Материалът, който се използва, не предизвиква чувствителност на зъба и коефициентът на термично разширение е близък с този на емайла. Имат минимална термична деформация при температурни промени.
Професионално избелване се провежда в кабинета и трае около час. Необходимо е преди избелването зъбите да бъдат почистени от плаката и зъбния камък и да бъдат полирани.
В някои случаи, когато се правят козметични възсановявания при фронталните зъби, се налага избелването на потъмнели вече девитализирани зъби с гел, който се поставя в кавитет вътре в зъбната коронка.
След приключване на избелването зъболекарят инструктира пациента за храните и вредните навици, които трябва да се избягват с цел по-дълготрайно запазване на ефекта от избелването.
Материалът, който в наши дни се използва най-много от зъболекарите, е фотополимеризиращият композит. В последните години стоматологичните фирми разработиха естетични материали с превъзходни качества.
Дентинът и емайлът имат различни цветови нюанси и структурни качества. За да бъдат възстановени, се изискват материали, които се доближават до техните характеристики. Затова е необходимо при възстановяването им да се използва „послойна техника“ – използват се различни фотокомпозити, които най-много се доближават до нюансите, наситеност на цвета, транслуцентност и транспарантност на естествените зъбни тъкани.
Композитният материал търпи леки обемни деформации – свива се при неговото осветяване, за да се втвърди. За да се избегне свиването, обикновено материалът се нанася слой по слой на много малки порции – колкото оризово зрънце, и всяка порция се осветява с фотополимерната лампа по отделно. Със своята висока износоустойчивост, естетични качества и приемлива цена фотополимерът е прекрасен материал за дентални възстановявания.
Адхезивният мост е добро решение за заместването на липсващ зъб. Не се налага изпиляването на съседните зъби, както при традиционната мостова конструкция, а само емайлът на съседните зъби се награпавява.
От вътрешната страна на зъбите, които са съседни на липсващия, се прикрепя специално влакно и върху него се изгражда зъб. Матералът, който се използва за моделирането на липсващия зъб, е фотополимерен композит.
След изграждането и полирането му добавеният зъб прилича на съседните, има същия цвят и се постига добър естетически ефект.